Periodontitas

Periodontitas – dantenų liga, dar kitaip žinoma ir kaip jau pažengęs dantenų uždegimas. Periodontitas kitaip dar vadinamas parodontoze, o žmonės dažnai jį vadina paradantoze arba paradontoze. Jis dažnai skirstomas į lėtinis apikalinis periodontitas ir ūmus periodontitis. Tai yra viena iš dažniausiai pasitaikančių burnos sveikatos problemų. Dantenų uždegimą (paradantozę) dažniausiai sukelia bakterijos, kurios gyvena burnos ertmėje ir prisideda prie plokštelių susidarymo ant dantų paviršių, vadinamų dantų apnašomis ar plaku.

Nuo dantenų priklauso ir mūsų dantų būklė, todėl jomis reikia tinkamai rūpintis. Sveikos dantenos yra tvirtos, elastingos, švelniai rausvo atspalvio, jos laiko ir amortizuoja dantis. Dantenų jautrumas, patinimas ar paraudimas yra pirmasis požymis, rodantis, kad verta susirūpinti.

Pagrindinės periodontito priežastys:

  1. Bloga burnos higiena. Per grubus, neatsargus dantų valymas, per kieto šepetėlio naudojimas, prastas dantų valymas gali lemti bakterijų kaupimąsi ant dantų paviršių ir po dantenomis.
  2. Rūkymas. Rūkymas gali sumažinti kraujotaką dantenose, sutrikdyti jų atsparumą bakterijoms ir padidinti uždegimo riziką. Rūkymas apsunkina pažeistų audinių gijimą.
  3. Diabetas. Žmonėms, sergantiems diabetu, kyla didesnė rizika susirgti periodontitu. Diabetas gali paveikti imuninę sistemą ir padidinti uždegimo riziką.
  4. Genetika. Kai kurie žmonės gali turėti paveldimą polinkį į periodontitą.
  5. Netinkama mityba. Nesilaikymas sveikos mitybos, nevisaverčio maisto vartojimas, vitaminų ir mineralų trūkumas gali turėti įtakos dantenų būklei.
  6. Hormoniniai pokyčiai. Nėštumas, menopauzė arba kontraceptinės priemonės, dėl hormoninių svyravimų organizme, gali turėti įtakos dantenų būklei.
  7. Sausos burnos sindromas. Nepakankamas seilių kiekis gali lemti dantenų sausumą ir didinti jautrumą bakterijoms.
  8. Blogos kokybės dantų protezai. Netinkamai valomi arba nepatogūs, trinantys protezai gali sukelti dantenų uždegimą.
  9. Stresas: Ilgalaikis stresas gali silpninti imuninę sistemą ir paveikti burnos sveikatą.

Dantenų paraudimas, patinimas, kraujavimas valant dantis šepetėliu ar valgant kietą maistą yra visiems suprantami simptomai, tačiau dažnai pacientai net neįtaria, kad jie jau serga periodontitu.

Pagrindiniai periodontito simptomai:

  1. Patinimas ir paraudimas. Uždegimas gali sukelti patinimą ir paraudimą dantenose.
  2. Kraujavimas. Dantenų kraujavimas, ypač valant dantis šepetėliu ar valgant kietą maistą.
  3. Dantenų kišenės. Dantenos paburksta, atsitraukia nuo dantų paviršiaus, atsiranda gilios kišenės kuriose kaupiasi ir pūva maisto likučiai.
  4. Dantenų recesija. Laipsniškas dantenų atsitraukimas ir nykimas, kuris gali lemti dantų jautrumą.
  5. Blogas burnos kvapas. Bakterinė infekcija ir užsilikę maisto likučiai sukelia nemalonų burnos kvapą.
  6. Kaulo tirpimas. Dėl uždegimo tirpstantis žandikaulio kaulas, kuris lemia dantų paslankumą ir jų netekimą.

Periodontitas (parodontozė) gali būti nuo lengvo iki pažengusio. Ankstyvame etape parodontozės gydymas gali būti valdomas tinkama burnos higiena, reguliariais apsilankymais pas gydytoją periodontologą giluminei burnos higienai. Pažengusiems atvejams gali būti taikomas specializuotas parodontozės (paradantozės) gydymas, kartais įskaitant chirurginius procedūras.

Svarbu reguliariai lankytis pas stomatologą, laikytis tinkamos burnos higienos praktikos ir laiku gydyti pirmuosius simptomus, siekiant užkirsti kelią periodontito progresavimui.