Kartumas Burnoje

Kartumas burnoje gali atsirasti dėl įvairių priežasčių, nuo nekenksmingų iki rimtesnių sveikatos problemų. Štai keletas galimų priežasčių, kodėl gali atrodyti kartu burnoje:

  1. Aštrūs, rūgštūs, arba saldūs maisto produktai. Vartojant aštrius, rūgščius arba saldžius maisto produktus, kartumas burnoje gali būti laikinas. Toks kartumas dažnai praeina po kurio laiko arba atsigėrus vandens ar suvalgius kito maisto.
  2. Nėštumas. pirmaisiais mėnesiais galimi skonio ir kvapo sutrikimai. Pasiekus antrąjį trimestrą sutrikę pojūčiai turėtų normalizuotis.
  3. Bloga burnos higiena. Netinkama dantų šepetėlio naudojimo technika ar nenuolatinis dantų valymas gali lemti bakterijų kaupimąsi, dėl ko gali būti kartu burnoje ar atsirasti nemalonus burnos kvapas.
  4. Gingivitas. Gingivitas yra dantenų uždegimas, dažnai sukeltas blogos burnos higienos. Kartumas gali būti vienas iš simptomų, kartu su patinimu, kraujavimu ir paraudimu dantenose.
  5. Periodontitas. Tai pažengęs dantenų uždegimas, kuris jau veikia gilias danties atramas. Kartus skonis burnoje gali būti pastebimas kartu su kitais simptomais, tokiais kaip kraujavimas iš dantenų ir dantų mobilumas.
  6. Dantenų pažeidimai. Dantų pažeidimai, pvz., įtrūkimai, opos arba dantenų erozija, gali sukelti skausmą ir kartumą burnoje.
  7. Burnos kandidozė. Tai grybelinė infekcija, kuri dažnai pasireiškia baltomis arba geltonomis dėmėmis burnos gleivinėje. Kartumas ir deginimo jausmas gali būti šios ligos simptomai.
  8. Sausos burnos sindromas. Burnos sausumas arba xerostomija gali sukelti kartumą. Tik atlikus tyrimą, gali būti nustatyta sausumo priežastis ir paskirtas tinkamas gydymas.
  9. Gastroenterologinės ligos (GERL). Jei skrandžio rūgštis grįžta į stemplę, galite būti nemalonus kartus skonis burnoje, kartu su rūgščiu poskoniu.
  10. Sinusito ar nosies užgulimas. Dėl sinusito ar kitų nosies ir gerklės problemų gali būti kartu burnoje.
  11. Dantų kariesas. Dantų kariesas gali sukelti jautrumą ir kartumą. Reikalinga odontologo konsultacija.
  12. Dantų balinimas. Kai kurie žmonės pastebi, kad po dantų balinimo procedūrų atsiranda kartus skonis burnoje. Tai laikina ir savaime išnyksta.
  13. Nervų sistemos sutrikimai. Kai kurie nervų sistemos sutrikimai gali sukelti skausmą ir kartumą burnoje.
  14. Medikamentai. Kai kurie vaistai gali turėti šalutinį poveikį, dėl kurio kyla kartumas burnoje ar kitos burnos problemos.
  15. Alergijos. Kai kurios burnos alergijos sukelia kartumą.
  16. Infekcijos ar kitos ligos. Burnos ertmės infekcijos, infekcinės ligos ar kitos sveikatos problemos gali sukelti kartumą. Reikėtų kreiptis į gydytoją, jei kartumas yra ilgalaikis ir nepasitraukia.

Jei pastebite ilgalaikį ar pasikartojantį kartumą burnoje, svarbu pasitarti su odontologu arba šeimos gydytoju. Specialistas gali atlikti tyrimus, nustatyti priežastis ir rekomenduoti tinkamą gydymą. Gydymas gali apimti burnos higienos pagerinimą, antibiotikų vartojimą, priešgrybelinių vaistų ar kitų priemonių priklausomai nuo diagnozės.

Patarimas: Gerkite daug skysčių, valgykite subalansuotą maistą, venkite greito maisto, saldžių gėrimų, alkoholio. Jeigu vargina sausa burna, pasirinkite specialiai tam skirtas burnos priežiūros priemones, probiotikus ar pastiles su ksilitoliu.