Burnos Vėžys

Burnos vėžys dažniau pasitaiko tarp vyresnio amžiaus žmonių ir dažniau serga vyrai. Nustatyta, kad rūkalių ir mėgstančių gerti alkoholį rizika susirgti burnos vėžiu nepalyginamai didesnė, nei nerūkančių ir nepiktnaudžiaujančių alkoholiu. Vėžiui burnoje išsivystyti reikšmės turi ir nevisavertė mityba, vitaminų, ypač A ir E stoka maiste, bloga burnos ertmės ir dantų higiena, netinkami, dantenas spaudžiantys dantų protezai, persirgtos virusinės ligos.

Burnos vėžys yra piktybinė liga, kuri prasideda nuo ląstelių, esančių burnos ertmėje arba ant liežuvio, lūpų, dantenų, gomurio, skruostikaulio, viršutinės arba apatinės žandikaulių, seilių liaukų ar kitų burnos ir veido sričių gleivinėse. Burnos dugno vėžys, liežuvio ar kitas burnoje atsiradęs vėžys gali pasireikšti skirtingais būdais ir turėti įvairius simptomus. Išvaizda ir simptomai priklauso nuo to, kur yra lokalizuotas vėžys, kaip sparčiai jis auga ir ar jis išplito į kitas kūno dalis.

Jie gali būti įvairūs, pavyzdžiui:

  1. Ilgą laiką negyjančios žaizdos burnos ertmėje.
  2. Matomipatinimai ar guzeliai/dariniai ant liežuvio, gomurio, dantenų ar kitų burnos srityje esančių audinių;
  3. Burnoje jaučiamas nemalonus skonis ar kvapas. Kvapo arba skonio pokyčiai, kurių priežastis negali būti paaiškinta, gali būti susiję su burnos vėžiu.
  4. Skausmas ar nejautrumas burnos srityje. Skausmas gali būti nuolatinis arba atsirasti tik valgant ar kramtant;
  5. Nepaaiškinamas svorio netekimas gali būti vienas iš bendrų simptomų. Burnos vėžys gali sukelti sunkumų valgant, o tai gali lemti svorio netekimą ir prastą mitybos būklę;
  6. Pastebimas burnos sausumas, kuris nėra susijęs su kitais veiksniais, pvz., vaistų šalutiniais poveikiais ar kitomis ligomis;
  7. Skausmingas rijimas.

Rizikos veiksniai, galintys prisidėti prie burnos vėžio vystymosi:

  1. Rūkymas. Tai vienas iš svarbiausių burnos vėžio rizikos veiksnių.
  2. Alkoholio vartojimas. Didelis alkoholio vartojimas taip pat yra svarbus rizikos veiksnys.
  3. Saulės spinduliai. Ilgalaikis intensyvus saulės spinduliavimas, ypač ant lūpų, gali padidinti lūpų vėžio riziką.
  4. Nevisavertė mityba. Organizmas negauna pakankamai antioksidantų, kurie gali padėti apsisaugoti nuo vėžio.
  5. Blogi burnos higienos įpročiai. Prasta burnos higiena gali sukelti lėtines gleivinės traumas ir padidinti vėžio riziką.
  6. ŽPV. Kai kurios atmainos yra susijusios su vėžiu.
  7. Grybelinė infekcija. Negydoma grybelinė infekcija burnoje gali padidinti burnos vėžio riziką;

Svarbu suprasti, kad šie simptomai taip pat gali būti susiję su kitomis būklėmis, todėl tiksliai nustatyti diagnozę ir gydymą gali tik gydytojas. Atpažinti burnos vėžį ankstyvojoje stadijoje yra svarbu siekiant sėkmingai gydyti šią ligą. Svarbu neišsigąsti ir nepanikuoti išgirdus diagnose burnos vėžys. Išgyvenamumas, laiku pastebėjus ligą, yra geras. Žmonės turėtų būti budrūs ir pastebėti bet kokius neįprastus pokyčius burnos srityje. Jei pastebėjote kokių nors įspėjamųjų požymių ir jie neišnyksta arba pablogėja, svarbu kuo skubiau pasikonsultuoti su sveikatos priežiūros specialistu.