Dantį sudaro emalis, dentinas, cementas ir pulpa – jungiamojo audinio darinys, kurį sudaro kraujagyslės ir nervai. Kol dentiną dengia nepažeistas emalis ir cementas, tol pulpa yra apsaugota nuo išorinių dirgiklių ir pažeidimų. Dažniausiai paplitusi burnos ertmės liga yra ėduonis, vadinamasis kariesas. Ėduoniui pažeidus dentiną ar cementą ir jam plintant link pulpos, dentinas pamažu virsta minkšta mase, kurioje veisiasi bakterijos. Šių bakterijų išskiriamos medžiagos patenka į pulpą ir skatina danties nervo ir kraujagyslių audinių irimą, vadinamąjį pulpitą, todėl prasideda danties skausmas. Pacientai ima skųstis stipriu skausmu, kuris dažniausiai prasideda naktį arba valgant šiltą maistą ir gėrimus. Kol pateksite pas gydytoją, skausmą galite numalšinti priešuždegiminiais vaistais nuo skausmo. Naktį prasidėjęs aštrus skausmas dažniausiai praeina ryte, bet turėkite omenyje, kad ateinančią naktį jis vėl kartosis, kol visiškai savaime nervas nenumirs arba kol neapsilankysite pas savo odontologą.
Konservatyvus gydymas, šiuo atveju, nepadeda, tokie pažeidimai gydomi pašalinus uždegiminį pulpos audinį iš danties vidaus, tai vadinama endodontiniu kanalų gydymu. Mūsų gydytoja endodontologė Raimonda Marčiulynaitė Ustilienė naudodama naujausias technologijas ir endodontinį mikroskopą pašalina pažeistus audinius, dezinfekuoja ertmes specialiais skysčiais ir danties kanalą užpildo tik tam skirta plombavimo medžiaga. Esant stipresniam uždegimui į kanalus įdedama dezinfekuojanti pasta (kalcio oksidas) ir dantis uždaromas su laikina plomba. Plomba yra laikina ir kontaktuodama su seilėmis ji tirpsta. Dažnu atveju nutrupa tik viršutinis sluoksnis, kartais iškrenta ir visa plomba, deja, bet laikina plomba vaistinėje neparduodama, todėl reikia kreiptis į odontologą, kad ją atstatytų. Kiek laiko negalima valgyti po plombos uždėjimo nurodys gydytojas, dažniausiai rekomenduojamos yra dvi valandos, kol ji sukietėja. Po kanalų gydymo dantis vadinamas endodontiškai gydytu arba kitaip “negyvas dantis”. Priklausomai nuo danties vainiko (danties dalis, kurį mes matome burnoje) pažeidimo dydžio, danties forma atstatoma plombos pagalba arba protezuojama karūnėle.
Uždegimui išplitus visoje pulpoje, jos audiniai žūsta ir jeigu danties kanalai nebuvo išvalyti, uždegimas ir bakterijos išplinta už šaknies kanalų ribų į žandikaulio kaulą. Tuomet prasideda bukas pulsuojantis danties skausmas – vystosi periodontitas. Kuomet nervo uždegimo skausmas praeina, kurį laiką gali būti nebejaučiamas joks skausmas arba jaučiamas nežymus tvinksėjimas, maudimas ar dantis atrodo lyg pakeltas. Ilgainiui kaule, aplink danties šaknį, formuojasi cista (pūlinys), kai jis suaktyvėja prasideda stiprus skausmas, tinimas, kuris gali pereiti į smarkų veido tinimą.
Vaistai nuo danties pūlinio veikia tik simptomiškai, antibiotikai padeda tik pristabdyti tinimą. Gydymo metodas kaip pašalinti pūlinį iš danties yra tik vienas – atlikti endodontinį danties kanalų gydymą arba jei gydymas jau nebeįmanomas – dantį šalinti. Kol pateksite pas savo odontologą galite vartoti priešuždegiminius vaistus nuo skausmo. Jokiu būdu nešildykite tinstančios, skaudamos vietos. Besivystančio danties ar žandikaulio uždegimo ignoruoti nevalia, nes susidariusius mikroorganizmus kraujas gali išnešioti po visą organizmą ir pažeisti silpniausias vietas.
Geriausios profilaktinės priemonės dantų skausmui visada buvo ir bus gera kasdienė burnos ertmės higiena, profilaktiniai patikrinimai pas gyd. odontologą bent kartą per metus ir apsilankymai pas burnos higienistę 1-4 kartus per metus. Laukiame Jūsų odontologijos klinikoje Ortodenta A. Juozapavičiaus g. 6a., Vilniuje.
Kviečiame apsilankyti!
Tel. 8 5 272 3913
Mob. 8 655 69272
El.paštas: klinika@ortodenta.lt