Tiek sugedę dantys suaugusiems, tiek sugedę vaikų dantys, dažniausiai yra pasėkmė dantų karieso, kurį sukelia bakterijos esančios burnos ertmėje. Kariesas arba kitaip dantų ėduonis – tai kietųjų audinių irimas. Jis turi keturias stadijas:
- Kariozinė dėmė
- Paviršinis kariesas
- Vidurinysis kariesas
- Gilusis kariesas
Yra keletas veiksnių, kurie prisideda prie dantų karieso:
- Bakterijos. Burnos ertmėje gyvenančios bakterijos skaido ant dantų užsilikusius maisto likučius ir sukuria rūgštinę terpę, kuri pažeidžia dantų emalį.
- Netinkama burnos higiena. Nesilaikymas geros burnos higienos, tokių kaip reguliarus dantų valymas ir tarpdančių siūlo naudojimas, gali lemti bakterijų dauginimąsi ir karieso vystymąsi.
- Netinkamas maistas. Dažnas užkandžiavimas, daug cukraus ir angliavandenių turinčio maisto, gėrimų vartojimas skatina bakterijų veiklą, todėl jos išskiria daug rūgščių, kurios pažeidžia dantų emalį.
- Sutrikusi seilių gamyba. Burnos sausumas ir sutrikusi seilių gamyba gali būti dėl įvairių priežasčių, pvz., dėl tam tikrų vaistų vartojimo ar burnos kvėpavimo sutrikimų, kas gali sumažinti burnos drėgmę ir prisidėti prie karieso vystymosi.
- Genetika. Kai kurie žmonės gali būti genetiškai linkę į didesnę tikimybę sirgti dantų kariesu.
- Blogi įpročiai. Rūkymas ir perteklinis alkoholio vartojimas gali prisidėti prie dantų karieso.
Kad sugydyti karieso pažeistus dantis, odontologas gali atlikti įvairių tipų procedūras, įskaitant dantų plombavimą, šaknų kanalų gydymą ar, jeigu dantis labia sugedęs ir jo išgelbėti nepavyks, dantų šalinimą. Svarbu atidžiai prižiūrėti dantis namuose, vengti daug cukraus ir angliavandenių turinčio maisto ir reguliariai lankytis pas odontologą profilaktinei patikrai.
Moksliniai tyrimai rodo, kad sugedę dantys didina ir kitų ligų riziką. Burnoje gausu įvairiausių bakterijų, o kai yra dantenų uždegimas ar sugedę dantys, visas šias bakterijas kraujotakos sistema išnešioja po visą organizmą ir jos gali patekti į silpniausias pažeistas vietas. Moksliniai tyrimai rodo, kad yra ryšys tarp:
- Kraujotakos sutrikimai, išeminė širdies liga, endokarditas, insultas. Jas gali įtakoti burnoje esančių bakterijų sukeltų uždegimų komplikacijos.
- Šlapimo pūslės, inkstų uždegimas. Viena iš galimų priežasčių yra infekcija, patekusi iš negydomo burnoje esančio uždegimo.
- Gimdymo komplikacijos. Sugedę dantys nėštumo metu ir periodontitas (dantenų liga) gali būti priešlaikinio gimdymo priežastis. Sugedę dantys nėštumo metu (ar iki pastojant) turi būti sugydyti, o dantenos sveikos.
- Diabetas. Tarp šia liga sergančių pacientų dantenų ligos yra stebimos daug dažniau ir sunkesnių formų. Pasak tyrimų, gera burnos sveikata padeda tinkamai sukontroliuoti ir diabetą.
- Su dantų sukeltomis problemomis siejamas Sjogreno, artritas, valgymo sutrikimai ir kt.
Tinkamos burnos higienos įpročiai turi būti ugdomi nuo pat pirmo vaiko dantuko. Jeigu vaikas įpranta prižiūrėti dantis, yra vedamas profilaktinėms patikroms pas odontologą, laikui bėgant jam tai tampa norma, o dantų priežiūra ir vizitai pas gydytoją nekelia streso. Šiuo metu Lietuvoje sugedę vaikų dantys kelia nerimą, nes daugumai trimečių jau reikia gydyti dantukus. Dantys yra vienintelė organizmo vieta, kuri negali sugyti pati, todėl jeigu turite karieso pažeistų dantų – nelaukite kol situacija pablogės, kreipkitės į savo odontologą.
Kviečiame apsilankyti!
Tel. 8 5 272 3913
Mob. 8 655 69272
El.paštas: klinika@ortodenta.lt