Metalo Skonis Burnoje

Parageuzija – blogas ir neįprastai pasikeitęs skonio pojūtis burnoje, dar gali būti apibūdinamas kaip kartumo, metalo, geležies. Toks nemalonus atsiradęs skonio pokytis burnoje gali tęstis ilgai arba būti trumpalaikis, priklausomai nuo jį sukėlusios priežasties.

Metalo skonis burnoje gali būti dėl įvairių priežasčių ir šis pojūtis gali būti laikinas arba nuolatinis. Keletas potencialių priežasčių, kodėl gali atsirasti metalo skonis burnoje:

 1. Vaistai. Kai kurie vaistai gali sukelti metalo skonį burnoje, tai yra vaistų šalutinis poveikis. Kartais kartumą burnoje gali sukelti ir “nekalta” priežastis – vartojami vitaminai arba jų trūkumas (B gupė, cinkas, vitaminas D).
 2. Dantenų kraujavimas. Kraujavimas iš dantenų gali sukelti metalo skonį burnoje, nes kraujas turi geležies skonį. Dar kitaip gali būti apibūdinamas kaip kraujo skonis burnoje.
 3. Maisto produktai. Kai kurie maisto produktai, tarkime produktai iš skardinių arba kaimiško rūkymo mėsa, gali sukelti laikiną metalo skonį.
 4. Burnos sveikatos būklė. Kai kurios burnos sveikatos būklės, pvz., periodontitas arba dantų kariesas, gali sukelti specifinius skonius burnoje.
 5. Dantenų traumos. Dantenų traumos, pvz., susižeidus nuo aštraus kaulo ar kitokio maisto, arba netinkamai naudojamo dantų šepetėlio, gali sukelti kraujavimą ir atitinkamai metalo skonį burnoje.
 6. Kraujagyslių pažeidimai. Kartais dėl įvairių priežasčių kraujagyslės burnoje gali būti pažeistos, dėl to gali pasireikšti kraujavimas, sukeldamas metalo skonį burnoje.
 7. Kraujotakos sutrikimai. Sisteminiai kraujagyslių sutrikimai gali sukelti kraujavimą burnoje.
 8. Kvėpavimo takų ligos. Dažnai skonio pokyčius lemia užsitęsusios kvėpavimo takų ligos, pvz sinusitas. Pasveikus metalo skonis burnoje išnyksta.
 9. Dūmų įkvėpimas. Išmetamųjų dujų ar židinio/laužo dūmų įkvėpimas gali sukelti laikiną metalo skonį burnoje.
 10. Gyvenamoji aplinka. Kiti veiksniai, tokie kaip nuolatinis buvimas labai užterštame ore, gali prisidėti prie metalo skonio atsiradimo burnoje.
 11. Cheminės medžiagos. Kai kurios cheminės medžiagos ar metalai (cinkas, gyvsidabris) su kuriomis galėjote susidūrti darbe arba gyvenamojoje aplinkoje, gali sukelti metalo skonį.
 12. Stresas ir emocinė būklė. Kūno reakcijos į stresą ir emocinę įtampą gali sukelti įvairius pojūčius, įskaitant ir metalo skonį burnoje.
 13. Nėštumas. Nėštumo pradžioje kai kurios moterys kartais jaučia, kad atsirado keistas skonis, ir kartais tai gali būti metalo skonis burnoje.

Jeigu metalo skonis burnoje yra ilgalaikė problema, ir atmetate galimybes, jog tai gali sukelti prieš tai išvardintos priežastys, apsilankykite pas gydytoją, kad būtų galima užbėgti už akių rimtesnėms galimoms problemoms ar sveikatos strikimams. Svarbu pasirodyti ir odontologui, kad jis patikrintų ar nėra burnos problemų, kurios galėtų sukelti metalo ar kitus nemalonius ir neįprastus skonius burnoje. Gydytojas odontologas atliks išsamią burnos apžiūrą, suras priežastį ir paskirs galimą gydymą.

Be metalo skonio burnoje, dėl įvairių ir skirtingų priežasčių gali atsirasti ir kitokių skonių – rūgštumas, kraujo skonis burnoje, kartumas, saldumas burnoje, sūrumas ar sieros (kiaušinių) skonis burnoje.