Liežuvio Vėžys

Atskirai, toks kaip liežuvio vėžys, nėra traktuojamas, visi onkologiniai susirgimai atsiradę burnoje priskiriami burnos vėžiui. Liežuvio vėžys yra burnos ertmės vėžio forma, kai supiktybėjusios vėžio ląstelės išsivysto ant liežuvio audinių. Kaip ir visos onkologinės ligos, liežuvio vėžys yra rimta liga, kuria sergant, gali sutrikti paciento kalba, balsas, maisto karmtymo, rijimo ir kitom funkcijos. Liežuvio vėžys gali atsirasti bet kurioje jo vietoje – liežuvio priekyje, gale, apačioje šone ar ant pačios šaknies.

Jeigu rūpinatės savo dantų ir burnos sveikata, vadinasi reguliariai apsilankote profilaktinei apžiūrai pas savo odontologą. Nes būtent gydytojas odontologas yra pirmasis žmogus, kuris gali pastebėti pakitimus burnos ertmėje ir, įtariant onkologinę ligą, nukreipti detalesniems tyrimams pas burnos, veido ir žandikaulių chirurgą ar kitą reikiamą specialistą. Lankantis pas odontologą bent kartą per metus, pakitimus galima laiku pastebėti ir pritaikyti efektyvų gydymą.

Pirmasis onkologinių pakitimų simptomas – bet kurioje burnos vietoje atsiradusi, daugiau nei dvi savaites negyjanti, žaizdelė, patinimas ar guzelis. Jeigu pastebėjote ką nors panašaus, būtinai kreipkitės į medikus, kad jus apžiūrėtų ir, esant poreikiui, atliktų tyrimus.

Dažniausiai burnos vėžiu serga 60 metų pacientai, tačiau kaip ir beveik visi onkologiniai susirgimai jaunėja ir liga kartais diagnozuojama 30-40 mečiams. Vyrų tarpe ši liga paplitusi labiau, jie serga du kartus dažniau nei moterys.

Liežuvio vėžys. Simptomai, į kuriuos verta atkreipti dėmesį:

 1. Negyjančių opų, žaizdelių ar guzelių atsiradimas liežuvio/burnos srityje.
 2. Ilgalaikis skausmas liežuvyje.
 3. Svorio netekimas, kuris negali būti paaiškintas kitais veiksniais.
 4. Sunkumai rijant ar kalbant.
 5. Balso pokyčiai.
 6. Patinęs ir sunkus liežuvis.
 7. Limfmazgių patinimas kaklo srityje.
 8. Kraujavimas iš liežuvio.

Pagrindinės priežastys ir rizikos veiksniai, galintys įtakoti ligą:

 1. Rūkymas. Rūkymas yra vienas iš pagrindinių liežuvio vėžio rizikos veiksnių.
 2. Alkoholio vartojimas. Nesaikingas alkoholio vartojimas taip pat susijęs su padidėjusia vėžio rizika.
 3. Nevisavertė mityba. Organizmas negauna pakankamai antioksidantų, kurie gali padėti apsisaugoti nuo vėžio.
 4. Blogi burnos higienos įpročiai. Prasta burnos higiena gali sukelti lėtines gleivinės traumas ir padidinti vėžio riziką.
 5. ŽIV arba imunosupresija. Sumažėjusi imuninė sistema gali padidinti riziką.
 6. Grybelinė infekcija. Negydoma grybelinė infekcija burnoje gali padidinti vėžio riziką;

Gydymas. Anksti pastebėtas liežuvio vėžys yra sėkmingai gydomas. Gydymas priklauso nuo ligos stadijos ir gali būti pritaikyta chirurginė operacija, imunoterapija, spinduliuotė, chemoterapija arba jų kombinacija. Jeigu pastebite pokyčius burnos ermėje, svarbiausia yra nepanikuoti, gal būt tai visai ne liežuvio vėžys. Simptomai aprašyti aukščiau, ne visada rodo tik vėžį. Dažniausiai tai yra burnos gleivinės ar dantenų ligos, o ne onkologiniai susirgimai. Tačiau simptomų ignoruoti nereikėtų ir kreiptis į gydytoją, jei pastebite bet kokius liežuvio vėžio simptomus arba turite padidėjusius rizikos veiksnius susirgti onkologinėmis ligomomis.