Liežuvio Ligos

Remiantis moksliniais tyrimais, nevisavertė mityba, greitas maistas ir netinkama dantų priežiūra sukelia burnos ertmės ligas, kurios turi įtakos bendrai organizmo būklei ir didina kraujagyslių, širdies, virškinimo sistemos susirgimų riziką. Atlikti tyrimai rodo, kad mūsų šalyje beveik pusė žmonių nemoka, nežino kaip prižiūrėti dantis arba į burnos ertmės priežiūrą numoja ranka.

Liežuvis priklauso mūsų virškinimo sistemos organams, jo dėka mes galime kalbėti, valgyti, jausti skonius. Liežuvyje yra visi skonio receptoriai – saldumo, sūrumo, rūgštumo, o prie pat gomurio – kartumo, aštrumo. Jeigu stipriai nusideginsite liežuvį, skonių nejausite.

Gydytojai vertindami liežuvį, kreipia dėmesį į jo dydį, formą, storį, drėgmę ir spalvą. Jeigu liežuvis sveikas, jis bus neapsinešęs, lygus. Neturės neaiškių dėmių, pūslių, žaizdų, bus rožinės spalvos, jo neskaudės. Pakitęs liežuvis gali reikšti ne tik jo, bet ir kitų virškinimo sistemos organų veiklos sutrikimus. Liežuvio ligos dažniausiai nėra pačio liežuvio susirgimai. Iš tiesų, liežuvis laikomas kūno žemėlapiu, nes gali būti indikuojamos įvairios organizmo būklės ir spėjamos ligos pagal liežuvio išvaizdą.

Liežuvio ligos simptomus ir pokyčius galite pastebėti ir patys, atidžiai jį apžiūrėjus veidrodyje. Kai kurios žmogaus liežuvio ligos gali būti įgimtos ir būti matomos nuo vaikystės. Keletas pavydžių, kokius liežuvio ligos simptomus galite pastebėti ir ką jie gali reikšti:

  1. Nedidelis baltų apnašų kiekis. Gali indikuoti apie virškinimo sutrikimus.
  2. Didelis baltų apnašų kiekis. Gali būti dėl gybelio (Candida). Jis gali atsirasti po antibiotikų kurso, onkologinio gydymo, nusilpus imunitetui, ar per dažnai burną skalaujant skalavimo skysčiu su alkoholiu.
  3. Geltonos apnašos. Virškinimo sutrikimai, nereguliarus tuštinimasis, bloga tulžies, kepenų veikla.
  4. Degančios burnos sindromas. Būdingas liežuvio (labiau priekinėje dalyje), lūpų, gomurio deginimo jausmas. Dažnai dėl to pasikeičia skoniai, burna sausėja. Dažnai pasitaiko moterims menopauzės metu
  5. Nelygus liežuvis. Jeigu liežuvis atrodo tarsi sutrūkinėjęs ir turi juodų (tamsių) apnašų, gali reikšti cukrinį diabetą, ar cukraus padidėjimą kraujyje.
  6. Tamsus liežuvis. Liežuvis gali patamsėti piktnaudžiaujant juoda kava, arbata, daug rūkant.
  7. Žalsvas liežuvis. Žalias atspalvis gali atsirasti jeigu sunkiai apsinuodijama maistu arba alkoholiu.
  8. Opos ar pūslelės. Žaizdelės, opos, puslėlės ant liežuvio gali atsirasti po apsideginimo karštu maistu ar gėrimais. Tap pat galėjote įsikąsti arba stipriai prispausti liežuvį miego metu. Kartais žaizdelės burnoje atsiranda peršalus. Tačiau jeigu žaizdos sunkiai gyja ir per dvi savaites nėra pagerėjimo, reikėtų pasirodyti odontologui, tai gali būti vėžio simptomas.
  9. Kreivas liežuvis. Jeigu liežuvis pasidaro neįprastos formos, kreivas, krenta į kurią nors vieną pusę, tai gali signalizuoti apie širdies ligas arba insultą.
  10. Geografinis liežuvis. Netolygus, raudonos ir baltos spalvų apvalių dėmių mišinys. Dėmės migruoja, gali keistis jų vieta, dydis, gylis. Toks liežuvis gali būti paveldimas, jeigu pacientui tai nesukelia diskomforto, gydymas netaikomas. Kartais geografinis liežuvis gali būti indikacija autoimuninei ligai.
  11. Glositas. Liežuvis tampa glotnus, blizgus, paraudęs. Taip gali nukti dėl folio rūgšties, B12 vitamino trūkumo. Dėl grybelio, kerpligės ar kitų ligų.
  12. Makroglosija. Neįprastai didelis arba per platus liežuvis. Tai gali lemti retos ligos (Dauno, Hanterio sindromai ir pan). Toks liežuvis gali būti įgimtas arba atsirasti eigoje. Jeigu liežuvis padidėjo be žinomos priežasties, reikėtų kreiptis į gydytoją. Jeigu liežuvis pradėjo tinti staiga, atsirado kvėpavimo sunkumų, tai gali reikšti alerginę reakciją ir reikia kuo skubiau vykti į medicinos įstaigą.

Pastebėjus kokius nors neįprastus simptomus tiek ant liežuvio, tiek visoje burnoje, liežuvio ligos gydymas neturėtų būti savigyda. Geriausia būtų pasirodyti gydytojui odontologui. Svarbiausia rūpintis gera burnos higiena, bent kartą per metus apsilankyti profilaktinei patikrai ir laikytis sveikos gyvensenos principų.


Detalesnę informaciją ir Jums sudarytą gydymo planą pateiksime konsultacijos metu.
Kviečiame apsilankyti!
Tel. 8 5 272 3913
Mob. 8 655 69272
El.paštas: klinika@ortodenta.lt