Gingivitas

Gingivitas, kas tai? Tai nesunkios dantenų uždegimo formos medicininis pavadinimas. Ši ligos stadija grįžtama, tik svarbu laiku imtis veiksmų. Tačiau jeigu į tai numosite ranka ir į uždegimą nekreipsite dėmesio, liga išsivystys į gerokai rimtesnę formą – periodontitą, kitaip vadinamą parodontoze. 

Gingivitas yra dantenų uždegimas, kurį sukelia bakterinė infekcija. Gingivitas gali paveikti vieną, kelias dantenų vietas ar visa burną. Sergant gingivitu, dantenos patinsta, tampa jautrios, gali pradėti kraujuoti. Tačiau kai kuriais atvejais simptomai nebūna ryškūs ir pacientai į tai numoja ranka, taip leisdami ligai įsibėgėti. Negydomas gingivitas pereina į sunkiau gydomas ligas ir ateityje gali grėsti dantų netekimas.

Pagrindiniai gingivito simptomai:

  1. Dantenų patinimas. Uždegimas gali sukelti dantenų patinimą.
  2. Dantenų paraudimas. Uždegimas taip pat gali pakeisti dantenų spalvą į raudoną arba melsvą.
  3. Dantenų kraujavimas. Dažnas požymis yra kraujavimas, ypač valant dantis arba valgant.
  4. Skausmas ar nemalonus pojūtis. Gingivitas gali sukelti skausmą ar diskomfortą dantenose.
  5. Blogas kvapas. Bakterijų sukeltas uždegimas gali sukelti nemalonų kvapą iš burnos.

Dažniausia gingivito ir kitų sunkesnių dantenų ligų priežastis – tinkamos burnos higienos stoka. Jeigu kokybiškai neišsivalote dantų, nenaudojate tarpdančių siūlo, ant dantų lieka apnašos ir jos kaupiasi. Apnašose tarpsta bakterijos, dėl kurių ir prasideda dantenų uždegimas. Neišvalytos apnašos ilgainiui kietėja ir virsta dantų akmenimis, kurių, namų sąlygomis navalyti jau nepavyks.

Kita, retesnė, gingivito priežastis – mechaninis dantenų traumavimas. Valant dantis per stipriai spaudžiamas dantų šepetėlis, per kieti šepetėlio šereliai ar naudamos netinkamos dantų valymo priemonės, tokios kaip soda ar pan.

Gingivitas taip pat priklauso nuo įvairių gyvenimo tarpsnių ar būdo. Jį gali įtakoti imuniteto susilpnėjimas, tam tikros ligos, prasta dantų higiena, hormoniniai organizmo pokyčiai (nėštumas, menopauzė).

Priežastys:

  1. Nepakankama burnos higiena. Nekokybiškas dantų valymas ir tarpdančių siūlo nenaudojimas lemia bakterijų kaupimąsi.
  2. Rūkymas. Tabakas gali prisidėti prie dantenų uždegimo.
  3. Diabetas. Suprastėjusi imuninė sistema ir padidėjęs cukraus kiekis gali padidinti uždegimo riziką.
  4. Hormoniniai pokyčiai. Pavyzdžiui, nėštumas, menopauzė ar kontraceptikų vartojimas.
  5. Genetika. Genetika taip pat gali padidinti jūsų jautrumą dantenų ligoms.

Gingivitas. Gydymas ir prevencija:

  1. Gera burnos higiena. Reguliarus dantų valymas naudojant tinkamą šepetėlį ir dantų siūlą.
  2. Reguliarūs vizitai pas odontologą. Profesionali dantų higiena ir profilaktinės apžiūros.
  3. Sveika mityba. Subalansuota mityba, turinti pakankamai vitaminų ir mineralų.
  4. Metimas rūkyti. Tai gali pagerinti dantenų būklę.
  5. Streso valdymas. Stresas gali turėti įtakos burnos sveikatai, todėl svarbu stengtis sumažinti streso lygį.

Gingivitas gali būti sėkmingai valdomas ir gydomas, jei laiku imamasi veiksmų. Žinoma, geriausia būtų nuolatos tinkamai prižiūrėti dantis, kad neatsirastų gingivitas. Vaistai nuo šios ligos dar neišrasti. Gingivitas gydymas nesudėtingas – gera burnos higiena. Nors dažniausiai pacientai patenka į užburtą ratą, jų dantenos patinusios, skausmingos ypač, liečiant jas dantų šepetėliu. Todėl dantys neišvalomi kokybiškai, o to pasekoje liga progresuoja. Esant dantenų uždegimui reikia ypatingai gerai valyti dantis, nors ir dantenos skausmingos. Gerai išvalant dantų apnašas, situacija kasdien gerės ir skausmas mažės, mažės ir gingivitas. Gydymas turėtų būti pradedamas nuo profesionalios burnos higienos su individualiais apmokymais kaip teisingai išsivalyti dantis, o po jos dantų priežiūrą tęsti namuose. Jei pastebite simptomus, svarbu pasitarti su odontologu, kuris gali paskirti tinkamą gydymą ir suteikti patarimų.


Detalesnę informaciją ir Jums sudarytą gydymo planą pateiksime konsultacijos metu.
Kviečiame apsilankyti!
Tel. 8 5 272 3913
Mob. 8 655 69272
El.paštas: klinika@ortodenta.lt