Dantų Kariesas

Dantų kariesas yra bakterinė infekcinė liga, dėl kurios atsiranda kietųjų audinių demineralizacija – dantys praranda kalcį ir kitus mineralus, audiniai suminkštėja ir atsiranda vadinama “skylutė”. Tai dažniausiai pasitaikanti dantų problema, su kuria susiduria žmonės visame pasaulyje. Dantų kariesas gali paveikti tiek vaikus, tiek suaugusius. Tiesa, dantų kariesas vaikams, tiksliau pieninių dantų kariesas, vystosi daug sparčiau negu nuolatinių dantų kariesas. Taip yra todėl, kad pieninių dantukų emailis yra gerokai plonesnis nei nuolatinių dantų ir juos greičiau paveikia pieninių dantų kariesas.

Pagrindinės dantų kariesos priežastys yra:

  1. Bakterijos. Karieso sukėlėjas yra bakterijos, kurios gyvena ant dantų ir dantenų besikaupiančiose apnašose. Kai maisto likučiai (ypač angliavandeniai) lieka ant dantų paviršiaus, bakterijos juos skaido ir išskiria rūgštis, kurios kenkia danties emaliui.
  2. Higienos stoka. Neteisingi burnos higienos įpročiai arba jos stoka, gali lemti maisto likučių ir bakterijų kaupimąsi ant dantų ir tarpdančiuose.
  3. Netinkama mityba. Dažnas užkandžiavimas, nevisavertė mityba, daug greitųjų angliavandenių turinčių maisto produktų, ypač saldainių ir gėrimų su cukrumi, vartojimas gali prisidėti prie dantų karieso atsiradimo.
  4. Fluoro stoka. Fluoras yra mineralas, kuris stiprina dantų emalį ir slopina bakterijų veiklą. Fluoro trūkumas, ar jo sąmoningas vengimas, gali padidinti karieso riziką.

Pagrindiniai dantų karieso požymiai yra:

  1. Dantų skausmas. Dantų skausmas yra vienas iš dažniausių jau pažengusio karieso požymių. Kartais dantis būna taip stipriai sugedęs, kad siekia nervą.
  2. Jautrumas šalčiui ar karščiui.Dantų emalio pažeidimas gali padidinti jautrumą šaltiems arba karštiems maisto produktams ar gėrimams.
  3. Dantenų patinimas. Karieso pažeidimas gali sukelti uždegimą dantenose.
  4. Dantų spalvos pokyčiai. Baltos, rudos arba juodos dėmės ant dantų paviršiaus gali reikšti dantų kariesą.
  5. Nuskilęs dantis. Jeigu dantis stipriai sugedęs, jo audiniai suminkštėja, todėl atsiranda didesnė tikimybė jam nuskilti.

Dantų kariesas. Kaip gydyti?

Paprastai dantų kariesą galima išgydyti. Dantų plombavimas yra, turbūt, dažniausia odontologų teikiama paslauga. Dantų plombavimas yra dantų gydymo dalis, skirta dantų funkcijai ir jų estetiniam vaizdui atstatyti, o kitaip tariant – tai ėduonies gydymas išvalant atsiradusią skylutę, užtaisant ją plomba ir taip užkertant kelią kariesui išplisti giliau. Tačiau danties negydant, ėduoniui pažeidus dentiną ar cementą ir jam plintant link pulpos, dentinas pamažu virsta minkšta mase, kurioje veisiasi bakterijos. Šių bakterijų išskiriamos medžiagos patenka į pulpą ir skatina danties nervo ir kraujagyslių audinių irimą, vadinamąjį pulpitą, todėl prasideda danties skausmas. Pacientai ima skųstis stipriu skausmu, kuris dažniausiai prasideda naktį arba valgant šiltą maistą ir gėrimus. Kol pateksite pas gydytoją, skausmą galite numalšinti priešuždegiminiais vaistais nuo skausmo. Naktį prasidėjęs aštrus skausmas dažniausiai praeina ryte, bet turėkite omenyje, kad ateinančią naktį jis vėl kartosis. Negydant dantų pažeidimų, ėduonis plinta toliau, dantys tampa jautrūs, juos ima skaudėti, jie gali lūžti, o uždelsus ilgiau, gali tekti tvarkyti dantų kanalus ar blogiausia – šalinti dantį

Norint išvengti karieso, būtina rūpintis savo burnos sveikata kasdien. Naudoti minkštą dantų šepetėlį odontologo rekomenduotą tam tikrą fluororo kiekį turinčią dantų pastą, tarpdančių siūlą ir tarpdančių šepetėlius. Kaip papildomos priemonės puikiai tinka vieno danties šepetėlis ir irigatorius.

Svarbu reguliariai lankytis profilaktiniam patikrinimui pas odontologą, kad būtų laiku pastebėtas dantų kariesas ir jį galima būtų nesunkiai sugydyti.