Danties Pūlinys

Danties pūlinys, žinomas kaip dantenų abscesas, yra bakterinė infekcija, kuri dažniausiai išsivysto dantenų ar danties šaknies srityje. Tai gali būti skausminga būklė, susijusi su uždegimu, ir reikalauja medicininės intervencijos.
Keletas pagrindinių simptomų ir priežasčių kodėl susidaro pūlinys ant dantenos:

Simptomai:

  1. Skausmas. Pūlinio zona gali būti skausminga, ypač spaudžiant arba liečiant liežuviu.
  2. Tinimas. Pūlinys gali sukelti patinimą ir paraudimą aplink uždegimo vietą.
  3. Karščiavimas. Kai infekcija yra sunki, gali atsirasti karščiavimas.
  4. Blogas kvapas ar skonis. Danties pūlinys gali sukelti nemalonų kvapą ar skonį burnoje.
  5. Sunkumai valgant ar kramtant. Dėl skausmo gali būti sunkiau valgyti ar kramtyti maistą.

Priežastys:

  1. Danties įtrūkimas. Yra didelis vainiko įtrūkimas, bakterijos patenka į vidų ir sukelia uždegimą.
  2. Šaknies skilimas. Gali būti skilusi danties šaknis.
  3. Negydomas dantų ėduonis. Negydomas dantų ėduonis gali progresuoti į infekciją, kuri sukels pūlinį.
  4. Pūlinio patekimas į danties šaknį. Infekcija gali patekti į danties šaknį ir sukels nervo uždegimą – pulpitą.

Gydymas:

Gydymas priklauso nuo uždegimo laipsnio ir infekcijos sunkumo. Jeigu danties šaknis yra skilusi, jei infekcija yra labai sunki ir danties gydymo prognozė yra neigiama, dantis gali tekti šalininti. Tačiau dažniausiai, atsiradęs danties pūlinys indikuoja, kad bus reikalingas danties šaknies kanalo gydymas.

Ėduoniui pažeidus dentiną ar cementą ir jam plintant link pulpos, dentinas pamažu virsta minkšta mase, kurioje veisiasi bakterijos. Šių bakterijų išskiriamos medžiagos patenka į pulpą ir skatina danties nervo ir kraujagyslių audinių irimą, vadinamąjį pulpitą. Pacientai ima skųstis stipriu skausmu, kuris dažniausiai prasideda naktį arba vartojant šiltą maistą ir gėrimus. Uždegimui išplitus visoje pulpoje, jos audiniai žūsta. Mikroorganizmams pradėjus plisti toliau už šaknies kanalo ribų, periodonto audiniuose ir alveoliniame kaule prasideda irimo procesai. Pulpos uždegimas (pulpitas) pereina į kitą, sunkesnę ligos eigą – periodontitą (apydančio audinių uždegimą). Pacientai pradeda skųstis maudžiančiu, pulsuojančiu skausmu, tampa skausminga sukąsti dantis, gali atsirasti pūlinukas ant dantenos, neretai stipriai ir staigiai ištinstama.
Prasidėjęs danties nervo uždegimas gydomas tik pašalinant danties nervą endodontinio gydymo metu. Viršūninio periodontito gydymo pagrindas yra mikroorganizmų pašalinimas iš šaknies kanalų sistemos. Kai mikroorganizmai yra tik pagrindiniame šaknies kanale, įprastas šaknies kanalo paruošimas yra efektyvi priemonė, tačiau ligai įsisenėjus ir mikroorganizmams išplitus į pridėtinius kanalėlius ir dentino tubules, jiems išvalyti reikalinga sudėtingesnė ir specialių įgūdžių reikalaujanti gydymo procedūra – dantų kanalų gydymas mikroskopu.

Norint kontroliuoti infekciją ir bakterijų augimą, gali reikėti vartoti odontologo paskirtus antibiotikus.

Svarbu nedelsiant kreiptis į odontologą, jei pastebėjote, kad susidarė pūlinukas ant dantenos. Negydoma danties infekcija gali sukelti rimtesnes sveikatos problemas ir išplisti į kitas organizmo sritis. Tik gydytojas galės nustatyti kodėl susidarė pūlinys ant dantenos ir paskirti tinkamą gydymą.