Vaikų dantukų silantavimas

Dantukų silantavimas – patikima apsauga nuo ankstyvo ėduonies atsiradimo
Mažųjų pacientų tėveliai pirmųjų vizitų pas dantų gydytoją metu dažnai klausinėja, kaip išvengti ankstyvo ėduonies atsiradimo mažylių dantukuose.
Odontologijos klinikos „Ortodenta“ vaikų gydytoja odontologė Greta Žumbakytė konsultuoja apie vaikų dantukų padengimą silantais.

Pirmieji nuolatiniai dantys mažyliams ima dygti apie penktus-septintus metus. Kada reikėtų pradėti jais rūpintis?
Savo darbe sutinku daug mažųjų pacientų ir jų tėveliams nuolat primenu, kad vaikų dantukais reikia rūpintis nuo pat jų prasikalimo. 5-7 m. amžiaus vaikams keičiasi ne tik priekiniai dantukai, bet ir pradeda dygti pirmieji nuolatiniai krūminiai dantys. Nors jie nauji, tačiau dar nepilnai mineralizuoti, nesusiformavę, todėl labai lengvai pažeidžiami. Ir ką tik išdygusius nuolatinius krūminius dantukus visada patariu padengti silantais – specialia dantų ėduonies profilaktikai skirta skysta plombine medžiaga, kuria mes užpildome krūminių dantų vageles, kad į jas nepatektų ėduonį sukeliančios bakterijos.

Tačiau kartais tėveliai skundžiasi, kad dantukai išdygo jau sugedę? Ar taip irgi nutinka?
Tai netiesa. Vaikų dantys dygsta beveik metus, šaknys formuojasi dar ilgiau – jos baigia augti vidutiniškai per 2-3 metus nuo danties dygimo pradžios. Norėčiau atkreipti tėvelių dėmesį, kad naujai dygstantys krūminiai dantys yra aukščiau sukandimo linijos viršutiniame žandikaulyje ir žemiau sukandimo linijos apatiniame žandikaulyje, taigi juos išsivalyti patiems yra išties nelengva, dėl to tėveliams atrodo, kad dantukai išdygsta jau sugedę.

Tokiu atveju, silantai galėtų padėti, kad neišsivystytų ėduonis?
Silantai puikiai pasitarnauja užpildydami dantų vageles ir savotiškai „neprileisdami“ apnašų prie danties. Jais padengtų dantukų vagelės tampa lygesnės ir jas tampa kur kas lengviau išvalyti. Taip stipriai sumažiname ėduonies atsiradimo riziką. Be to, silantuose esantis fluoras labai padeda mažylių dantukų mineralizacijai ir sustiprina juos.

Ar procedūra neskausminga? Juk paprastai mažiesiems pacientams vizitas pas dantų gydytoją tampa drąsos reikalaujančiu iššūkiu. O dar tie visi grąžtai…
Galiu jus drąsiai užtikrinti, kad silantavimas – tikrai neskausminga ir labai trumpai trunkanti procedūra – trunka vos keliolika minučių, todėl neprailgsta net nekantriausiems pacientams.
Šios procedūros metu grąžtų, kurių taip baiminasi mažyliai, visai nenaudojame. Mes tiesiog nuvalome danties paviršių, nušveičiame specialia poliravimo pasta, kad būtų švaru ir dengiame silantu, kurį sukietiname pašviesdami specialia šviesa – taip užkertame kelią didesniems pažeidimams ir išsaugome sveikus ir stiprius dantis.

O jei jau labai nedrąsu, visada raginu užsukti pas mus tiesiog pabendrauti. Pirmieji vizitai paprastai būna labai smagūs – susipažįstame, daug kalbamės, apžiūrime kabinetą, tyrinėjame instrumentus ir medžiagas. Susidraugavus vaikas supranta, kad odontologas yra geraširdis ir rūpestingas draugas, o odontologijos klinika – draugiškų pokalbių ir neskausmingų procedūrų vieta.